Данъци 2019
- Винаги ли може да се прилага специалният ред на облагане по марж при тези сделки, независимо как е обложен при покупката му от търговец от ЕС?
- Как процедира българският търговец, ако търговецът от ЕС е посочил във фактурата, че сделката се облага по марж и как, ако във фактурата от ЕС е начислено ДДС?
- При кои ситуации може, или е задължително да се избере общия ред на облагане по ДДС, защото закона дава и тази възможност?
- При започване на внос на автомобили втора употреба търговецът трябва ли да уведоми или заяви това някъде?
- Юридически лица регистрирани по ЗДДС на територията на друга държва членка;
- Юридически лица, нерегистрирани по ЗДДС на територията на друга държва членка;
- Физически лица, нерегистрирани по ЗДДС на територията на друга държва членка;
- Юридически лица, извън територията на ЕО; (САЩ, Бразилия, Япония, Колумбия и др.)
- Физически лица, извън територията на ЕО; (САЩ, Бразилия, Япония, Колумбия и др.)
- Длъжно ли е българското дружеството да се регистрира за специалния режим на облагане по глава осемнадесета (режим извън Съюза и режим в Съюза)? Ако отговора е да, от кога е следвало да се регистрира? Ако отговорът е не, следва ли да се начислява данък със ставка на съответната държава?
- Какъв начин на облагане по ЗДДС следва да се приложи за изброени клиент по-горе от 1-5?
- Необходимо ли е да се регистрира някъде PayPal сметката на дружеството?
Как се третира сделката - като ВОП или внос?
- С каква сума да преобразувам счетоводната печалба за 2018 г. в посока намаление? Според мен, следва да е 16000 лв., т.е. стойността на реално ползваните отпуски от 2017 г.
- Как да осчетоводя недостигът от 2500 лв.? Като:
- Правят ли се обезценки за подобни вземания?
- Ако управителят/собственикът реши, че не е икономически изгодно да се продължава водене на дела за събиране на вземането (за което не е изтекъл давностният срок) и съответно то се отпише като несъбираемо, какво се случва с натрупаните до момента разноски по делата?
- Те ще бъдат отчетени като текущ разход, но регулират ли се за данъчни цели?
ЗДДФЛ. Въпрос. Лице регистрирано като свободна професия (оценител) работи със ЧСИ и извършва оценки на имоти и вещи по опис, работи и като вещо лице към съда. В съобщенията от Частния съдебен изпълнител обикновено пише така: “Във връзка с изп. дело №....., по описа на ЧСИ.......сте назначен за вещо лице по посоченото дело за изготвяне на заключение за определяне на стойността на .........” . Лицето има регистрирано ЕТ, за което е подадена декларация за спиране на дейността. Дейността е сходна с тази на свободната професия - записано е оценител на машини и съоръжения. Как трябва да декларира и облага доходите си в годишната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
При описаната по-горе хипотеза на счетоводно начисление съгласно приложимите счетоводни стандарти към края на финансовата година на „заработена“ търговска отстъпка за обем, която води до увеличение на счетоводния финансов резултат за текущия отчетен период, необходимо ли при изчисление на данъчната печалба по ЗКПО дружеството да коригира счетоводния си финансов резултат със сумата на начислението. При аналогични начисления на разходи към края на финансовата година съгласно приложимите счетоводни стандарти, следва ли да се коригира счетоводният финансов резултат за данъчни цели при формиране на облагаемата печалба, ако приемем, че съответните начисления на разходи не се отнасят до изрично подлежащи на регулиране разходи по ЗКПО (например провизии, неплатени възнаграждения на физически лица и др. подобни).
- Какво визират чл. 12, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството и чл. 38, ал. 1, т. 1 от ДОПК под „ведомости за заплати“ – само самите ведомости или и други съпътстващи документи, например, като ордери?
- Давността за счетоводни регистри и финансови отчети и документи за данъчно-осигурителен контрол е определена различно в т. 2 от Закона за счетоводството и т. 2 и т. 3 от ДОПК. Въпроси:
- Кои са „всички останали носители“ според чл. 12, ал. 1, т. 3 от ЗСч и чл. 38 ал. 1 т. 4 от ДОПК и коя давност се прилага 3 или 5 години?
- Как става унищожаването на счетоводната информация – трябва ли да има правилник, заповед, комисия и така нататък?
с дългогодишен опит в НАП, управител на Бойчев Консултинг ЕООД
- Какви са условията за възникване на право на бабата да ползва отпуска? Има ли изискване за минимален стаж и на какво основание?
- Ако бабата започне да ползва отпуска, след като детето навърши една година и преди детето да навърши две години майката придобие основание за ползване на отпуск поради бременност, бабата може ли да продължи да получава обезщетение до навършването на две години от детето?
- Трябва ли е да се вади разрешение за работа след като лицата няма да работят на територията на България?
- Може ли да се сключат трудовите им договори на пункта на фирмата, където ремонтира кораби в страната членка на ЕС?
- Може ли тези украинските граждани да се командироват в страната членка за ремонт на кораба?