Ликвидация по ТЗ и Приложение №2 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012 г.

ЗДДС. Данъчно третиране при продажба на гориво от ведомствена бензиностанция
ЗДДС. Въпрос. Имам следния въпрос: Може ли едно дружество, което се занимава с транспортна дейност и има ведомствена бензиностанция, да префактурира и на каква цена на друго дружество, занимаващо се също с транспортна дейност, горивото което последното зарежда в своите коли от бензиностанцията на първото дружество? Двете дружества са свързани лица. Бих искала нещата да се изяснят от гледна точка на ДДС - и двете лица са регистрирани по ДДС.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране при търговия с автомобили втора употреба
ЗДДС. Въпрос. Предприятието ни е регистрирано по ЗДДС в България и извършва търговия с автомобили втора употреба. Автомобилите се купуват от гръцки юридически лица с гръцки ДДС номер, транспортират се до България и се продават на физически лица в страната. Дружеството ни получава фактури с ДДС 20% във връзка с: транспорт на автомобилите до България, за резервни части и ремонт, както и наем на помещение за временното им съхранение до продажбата.
  1. Как следва да се определи маржът по чл. 145 от ЗДДС – като разлика между продажната цена и формираната доставна цена (покупна цена плюс всички калкулирани разходи за всеки автомобил поотделно) или от продажната цена следва да се извади само платената цена при покупката? В случай, че фактурите за допълнителните разходи: по доставка, ремонт, резервни части и наем не се включват при определяне на маржа, то следва ли данъчния кредит по тях да се ползва по общия ред?
  2. Има ли пречка да се съставя протокол за начисляване на маржа за всяка отделна доставка или това трябва да става задължително с един протокол в края на месеца съгл. чл. 90 ал. 1 от ППЗДДС? В случай, че използваме общ протокол за всички доставки през месеца задължени ли сме да посочваме в него датата на данъчно събитие за всяка доставка съгл. чл. 117, ал. 2, т. 4 от ЗДДС?
  3. Следва ли в случай, че продаваме някои от автомобилите по общия ред, а за други прилагаме маржа (продажбите са в различни данъчни периоди ) да изготвяме отчет по чл. 120 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
ЗДДС. Данъчно третиране при предоставяне на бонуси на крайни клиенти чрез дистрибутори
ЗДДС. Въпрос. Запитването е във връзка с акцията „Бонус”, която фирма XYZ провежда за периода 01. 08. 2012 - 30. 11. 2012 г. Акцията е  насочена към крайните клиенти - всяка строителна фирма, която е закупила и вложила топлоизолационни плочи в сертифицирани XYZ топлоизолационна система, получава за всеки квадратен метър изолирана фасада  по 1 лв. без ДДС като бонус. Фирма XZY има сключени договори с дистрибутори и продава само на тях. Крайният клиент - строителната фирма или бригада, купува стоки  с марката на  XZY  от дистрибуторите. За целите на акцията след завършване на фасадата изпълнителят получава от регионалния мениджър талон за сума, равна на квадратурата на изолираната с XYZ open плочи фасада (Талон № 10030 на стойност 230 лв. без ДДС). Тъй като фирма XZY няма преки взаимоотношения със строителната фирма - краен клиент, тя предоставя бонуса посредством талона и чрез дистрибутора.Талонът може да бъде използван за бъдещи покупки на XYZ материали при всеки XYZ дистрибутор, който се явява посредник в сделката. При покупка на XYZ материали следва сумата на талона да бъде приспадната от покупките на притежателя на талона. В тази връзка дистрибуторът издава на клиента фактура с данъчна основа, равна на сумата на талона (съответно към Талон № 10030 фактура на стойност 230 лв. без ДДС или 276 лв. с ДДС).
-         Как би било най-коректно тази сделка да се документира и да се отчитат талоните?
-         На какво основание фирма XZY да преведе парите на дистрибутора и какво
счетоводно отразяване следва да има при нея?
-         Правилно ли би било XYZ да издаде кредитно известие на съответния дистрибутор с основание „Акция Бонус” и по този начин да приспадне задължението си към него (съответно към Талон № 10030 кредитно известие на стойност 230 лв. без ДДС и 276 лв. с ДДС) ?
-         В този случай следва ли дистрибуторът да издаде кредитно известие към фактурата на клиента, притежател на талона?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране при префактурирането на разходи за хотел
ЗДДС. Въпрос.  Нашата фирма - българско дружество, има доставчици от Италия. Машините, които купуваме, се нуждаят от периодично програмиране, всичко е за сметка на доставчика от Италия. Въпросът е, че ние запазваме хотел за наша сметка и след това трябва да им фактурираме хотела обратно. Как всъщност трябва да фактурирам тези хотелски разходи, които са с начислен 9 % наш ДДС? Ясно е, че нямам право на ДК за тях. Бил съм на семинар, на който лекторът засегна тази тема, като говореше за подобен казус, едва ли не, че аз трябва да фактурирам примерно 109 лв. на италианците с инвойс и отделно да си самоначисля 20 % ДДС в дневник продажби върху тези 109 лв.? Разбира се, напълно е възможно да съм разбрал погрешно.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Място на изпълнение при услуги, извършвани по електронен път
ЗДДС. Въпрос.  Нашата фирма, извършва интернет услуги. Клиент от Малдивите – иска да сключи договор с нас - да му купиме компютър (ще е скъп – над 1000 лв.), който ще му
фактурираме (продажба-препродажба на ДМА), но реално ще стои при нас, защото на него ще бъде сървъра, с който ще поддържаме домейни от негово име. Считам, че  при префактурирането на самия компютър (може и на по-висока цена) – трябва да бъде издадена обикновена фактура (за клиента на английски) с начислено ДДС, защото мястото на действието е в България. След това като му фактурираме услугата, по регистрирането и поддържането на домейнитеследва ли да начисляваме ДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Място на изпълнение при доставка на стоки и услуги
ЗДДС. Въпрос.  Българска фирма търгува със стоки от най-различен характер (основно хранителни) на територията на Азия, Африка и ги продава на немския военен флот. До скоро основен клиент на българската фирма беше немска фирма с немски ДДС номер, но този месец се оказва, че вече е налице нов клиент - африканска фирма регистрирана в държавата Джибути. Досега продажбите на стоките от българското дружество за немската фирма нямаха третиране по нашия ЗДДС, защото това са сделки с място на изпълнение извън териториалния обхват на ЗДДС – по силата на чл. 17, ал. 2 от закона и фактурите за въпросните доставки на стоки трябва да намираха отражение в дневника за продажбите. в колона 23 „ДО на доставки по чл. 69, ал. 2 ЗДДС” и съответно в клетка 18 на справката-декларация за ДДС.  Въпросът ми е ще има ли някаква промяна по отношение на издаването на фактурите за продажба на стоки на новия клиент от Африка и включването им в дневниците по ЗДДС?

Вторият ми въпрос е свързан с префактуриране на транспортна услуга. Българската фирма получава фактура за транспорт, този транспорт тя префактурира на африканската фирма и според мен съгласно чл. 21 ал. 2  от ЗДДС мястото на изпълнение на транспортната услуга е Джибути - не се начислява ддс във фактурата, която българската фирма издава, този член 21, ал. 2 от закона трябва да се посочи също и при издаването на фактурата, а фактурата трябва да се отрази в дневника за продажбите. в колона 23 „ДО на доставки по чл. 69, ал. 2 ЗДДС” и съответно в клетка 18 на справката-декларация за ДДС. Въпросът ми тук е дали правилно съм решил да не начислявам ддс във връзка с това префактуриране и дали фактурата за префактурирания транспорт трябва се отрази в дневника за продажбите. в колона 23 „ДО на доставки по чл. 69, ал. 2 ЗДДС” и съответно в клетка 18 на справката-декларация за ДДС.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Отписване на задължение за съучастие (дивидент)
ЗКПО. Въпрос. Какъв е редът за отписване на задължение за съучастие? Фирмата ни е АД и през 2002 г., 2004 г., 2005 г., 2006 г. и 2007 г. е изплащала дивиденти на акционерите. Някои от акционерите не са получили дивидента си и за цитираните години има салда по сметка 425. Мога ли да отпиша това задължение през 2012 г. И ще има ли някакви данъчни последици.
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Деклариране в Декларацията по чл. 55, ал. 1 на суми по граждански договори

ЗДДФЛ. Въпрос. Бихте ли пояснили, ако през м. 01, м. 02 и м. 03 2013 г. ЕООД сключи граждански договори с местни физически лица каква декларация трябва да подаде и в какъв срок. Изплащането съответно ще е в м. 02, м. 03 и м. 04. И още - ако през м. 05 2013 г. изплатя дивидент на собственика - каква декларация и в какъв срок трябва да подам?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗДДФЛ. Относно продажба на имот на ЕТ

ЗДДФЛ. Въпрос. Едноличен търговец (ЕТ) е собственик на недвижим имот. Собственикът иска да продаде имота, но ако е от името на  ЕТ ще плати голям данък, защото балансовата стойност на имота е много ниска, а данъчната оценка - висока. Предприятието няма друга дейност, не е регистрирана по ЗДДС. Ако се заличи ЕТ и имотът остане собственост на физическото лице (ФЛ), тогава възникват следните въпроси:

  1. При заличаването трябва ли да се извърши покупко-продажба от ЕТ на ФЛ и ако е така ще се дължи ли данък?
  2. От коя дата ще се смята придобиването за ФЛ - от първоначалното придобиване или от датата на прехвърляне на собствеността от ЕТ на ФЛ?

И в крайна сметка кой ще е по-изгодният вариант за продажба - от името на ЕТ или от името на ФЛ?

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ТЗ. Относно юридическо лице - член на орган от системата на управление на АД

ТЗ. Въпрос. Може ли юридическо лице да бъде член на орган от системата на управление (съвет на директорите, надзорен съвет или управителен съвет) на АД?


Отговор:
Александра Атанасова, адвокат