Хранителна банка и одобрен икономически оператор
- Дружество регистрирано в Европейския съюз - Германия възлага организиране на мото поход в Гърция, т.е. мотористите ще пристигнат в България и дружеството - изпълнител (регистрирано по ЗДДС в България) трябва да организира превоз с мотори собственост на изпълнителя, хотел до/в Гърция и самото пребиваване там и съответно трябва да издаде фактура за извършената услуга. Следва ли да начисли ДДС, и ако не на какво основание от ЗДДС?
- Дружество регистрирано в Европейския съюз - Германия възлага организиране на мото поход в България, т. е. мотористите ще пристигнат в България и дружеството - изпълнител трябва да организира превоз с мотори негова собственост, хотел в България и самото пребиваване в България. За извършената услуга по организиране на събитието дружеството изпълнител (регистрирано по ЗДДС в България) следва да издаде фактура. Трябва ли да се начисли ДДС, и ако не на какво основание от ЗДДС?
- Дружество от трета страна възлага организиране на мото поход в страна член на Европейски съюз, т. е. мотористите пристигат в България и дружеството изпълнител организира превоз с мотори негова собственост, хотел до/в страната членка на Европейския съюз и самото пребиваване там. Дружеството изпълнител (регистрирано по ЗДДС в България) издава фактура за извършената услуга по организиране на спортното събитие. Следва ли да се начисли ДДС, и ако не на какво основание от ЗДДС?
- ДЗЛ от трета страна – „А“, монтира оборудването и фактурира на „В“.
- Българско лице монтира и фактурира на „А“. Лицето „А“ фактурира на „В“.
- Българско лице монтира и фактурира на „В“.
- Трябва ли да начислява ДДС при продажбата на услуга извън ЕС?
- Трябва ли фирмата ХХХ ЕООД да се регистрира за прилагането на режима в Съюза?
ЗДДФЛ. Въпрос. Сключена е групова застраховка „Живот” за всички работници и служители, като застрахователните премии са за сметка на работодателя и се изплащат директно на застрахователя, т. е. не се начисляват индивидуализирано на работниците и служителите по ведомостта за заплати. Сумите са в размер на 60 лв. месечно. Видът на застраховката е тази, регламентирана по смисъла на т. 14 от § 1 от ДР на ЗДДФЛ във връзка с т. 55 от § 1 на ДР на ЗКПО, а не за застраховка от смесен тип. Създадени са съотносимите документи, оформящи застраховката като социален разход. При липса на застрахователно събитие, след изтичане на застрахователния срок, лицата получават от застрахователната компания плащания по договора в размер, например, на 58 лв./ 60 лв. – комисионната за застрахователя/.
Като се вземе предвид изменението на чл. 38, ал. 8 и ал. 9 от ЗДДФЛ от 01. 01. 2016 г., моля за Вашето становище за следните въпроси :
- Тези обратно получени суми по договора от работниците и служителите, съгласно измененията на чл. 38, ал. 8 и ал.9 от ЗДДФЛ подлежат ли на облагане по реда на ЗДДФЛ при положение, че при работодателя са докладвани като социални разходи по реда на чл. 208 от ЗКПО?
- Ако сумите подлежат на облагане и физическото лице декларира пред застрахователя, че не е ползвало данъчно облекчение, следва ли да се обложи чрез работодателя или чрез подаване на декларация по реда чл. 50 от ЗДДФЛ?
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
- Считали се, че неизвършването на обезценка на паричните средства през 2014 г. и 2015 г. е фундаментална грешка?
- Ако това е счетоводна грешка съгласно Глава дванадесета от ЗКПО, трябва ли да се уведомява писмено НАП за възникналата счетоводна грешка, съответно да се съставя нова ГДД по чл. 92 и приложим ли е чл. 75 ал. 3 от ЗКПО, при положение, че няма да има промяна в данъчния финансов резултат и на задължението за съответния данъчен период?
В нотариалния акт, който е издаден след приключване на всички СМР, е посочена данъчна оценка както следва:
Дружеството, закупило имота, прилага НСС.
- Какво следва да се предприеме, за да се прекрати осигуряването като самоосигуряващо се лице, защото дейността на фирмата не се прекратява?
- Ако е необходимо да подадем декларацията за регистрация на самоосигуряващо се лице, то „Прекратявам дейността от дата” ли трябва да се посочи?
- „Прекратявам дейността от дата” означава „прекратявам осигуряването си като самоосигуряващо се лице от дата”?
Отговор: Димитър Бойчев, експерт по социално и здравно осигуряване
- Възможно ли е лицето да извършва дейност в дружеството като съдружник, полагащ личен труд без да е сключен трудов договор?
- Трябва ли да иска разрешение от Агенцията по заетостта за полагане на личен труд във фирмата.
- Необходим ли е специален лиценз или разрешителен режим по българското законодателство, ако посредничим на морски специалисти, които не са български граждани и са от страни от черноморския регион - Украйна, Грузия, Русия? Подборът ще се извършва по документи и с телефонни интервюта т.е. лицата няма да пребивават в страната.
- Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа само за български граждани ли се прилага?